Företagsbesök 2026
Åsele arbetar vi nära vårt näringsliv. Därför genomför Näringslivsstiftelsen, tillsammans med kommunstyrelsens ordförande och kommunchef, regelbundna företagsbesök hos våra lokala företagare.
Nedan kan du läsa om årets företagsbesök
Aslan och Tatiana
Rentfix – stark tillväxt, lokal förankring och stora framtidsambitioner
På relativt kort tid har Rentfix gått från nystartad verksamhet till ett växande städföretag med återkommande kunder, flera medarbetare och verksamhet på flera orter.
Vid företagsbesöket deltog Rima Mouneimne, näringslivschef vid Åsele Näringslivsstiftelse, Jonna Lindström, affärsrådgivare vid Åsele Näringslivsstiftelse, samt Linda Wiberg, strateg för företagsstöd vid Region Västerbotten. Tillsammans fick vi träffa Tatiana och Aslan, paret bakom Rentfix, och ta del av deras inspirerande företagsresa.
Med stort engagemang, hårt arbete och en tydlig vilja att utvecklas har Tatiana och Aslan byggt upp verksamheten steg för steg. I takt med att kundkretsen har vuxit har de också kunnat anställa fler. Företaget har dessutom etablerat ett kontor i Vilhelmina och arbetar i dag i Åsele, Vilhelmina, Lycksele och Dorotea.
Rentfix erbjuder städtjänster till både privatpersoner och företag. Uppdragen omfattar bland annat återkommande hemstädning, flyttstädning samt städning av kontor och andra verksamhetslokaler. Bakom utvecklingen finns ett långsiktigt arbete med kvalitet, tillgänglighet och goda kundrelationer.
Tatiana och Aslan har bott i Åsele under flera år och har här byggt både sitt företag och sin vardag. Deras resa visar vad som kan hända när entreprenörskap, drivkraft och lokal förankring möts. Den visar också betydelsen av ett öppet och inkluderande näringsliv där människors olika erfarenheter, kompetenser och perspektiv tas till vara.
Genom sitt företagande bidrar Tatiana och Aslan inte bara med efterfrågad service. De skapar också arbetstillfällen och möjligheter för fler människor att komma in på arbetsmarknaden. På så sätt bidrar Rentfix till ökad mångfald, stärkt kompetensförsörjning och ett mer dynamiskt näringsliv – viktiga delar i Åseles och Västerbottens inland fortsatta utveckling.
Ambitionerna sträcker sig långt bortom dagens verksamhet. Tatiana och Aslans långsiktiga vision är att fortsätta utveckla Rentfix och på sikt kunna erbjuda upp till 100 arbetstillfällen. Det är en stark och modig målsättning som visar både framtidstro och en vilja att fortsätta investera i människor, företagande och utveckling i Åsele och Västerbottens inland.
Rentfix är ett inspirerande exempel på hur ett ungt och lokalt förankrat företag kan växa, etablera sig på fler orter och samtidigt skapa konkret nytta för både människor och lokalsamhälle.
Vi lämnade besöket fyllda av energi och inspiration. Det är svårt att inte smittas av Tatianas och Aslans driv, engagemang och framtidstro. Tack för att vi fick besöka er och ta del av er företagsresa och era stora planer för framtiden!
Gerhard, Teo, Håkan och Hanna
Företagsbesök på Trillen – en viktig del av Åseles historia, besöksnäring och framtid
Som en del av Åsele Näringslivsstiftelses arbete med att stärka dialogen med det lokala näringslivet besökte näringslivschef Rima Mouneimne, tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Gerhard Sannsell, Festplatsen Trillen. Besöket bjöd på ett långt, inspirerande och givande samtal om platsens historia, dagens verksamhet och framtidens möjligheter.
Vi välkomnades av Håkan, Hanna och Teo, som med stor stolthet, värme och ett genuint engagemang berättade om Trillens historia, verksamhet och framtidsvisioner. Samtalet präglades av både historiska återblickar och framtidstro, där vi fick ta del av berättelser om hur Trillen vuxit fram och utvecklats genom åren, men också de tankar, idéer och möjligheter som finns för framtiden.
Trillen är betydligt mer än en festplats. Den är en del av Åseles identitet och ett av kommunens mest välkända besöksmål. Generationer av Åselebor och besökare har mötts här för konserter, dans, gemenskap och minnen. För många är ett besök på Trillen en självklar del av sommaren och Åsele Marknad. Med återkommande arrangemang som Trillen Truck Meet och festkvällarna under marknadsveckan fortsätter Trillen att locka tusentals besökare och bidra till ett levande Åsele. För Åsele är Trillen inte bara en plats för evenemang den är en viktig del av kommunens besöksnäring och en mötesplats som bidrar till liv, rörelse och attraktionskraft långt utanför marknadsveckan.
Under besöket fick vi också en djupare förståelse för det omfattande arbete som ligger bakom varje arrangemang. Det handlar om betydligt mer än det som besökarna ser under några dagar. Bakom varje upplevelse finns månader av planering, samordning, logistik, marknadsföring, säkerhetsarbete och ett stort personligt engagemang. Ett arbete som sällan syns, men som är helt avgörande för att skapa de upplevelser som människor uppskattar, minns och gärna återvänder till.
Vi samtalade också om verksamhetens fortsatta utveckling, framtida möjligheter och hur samverkan kan bidra till att Trillen fortsätter vara en viktig mötesplats och ett starkt besöksmål för Åsele. Trillen är en tillgång för hela kommunen. När människor besöker Trillen skapas positiva effekter för handel, besöksnäring, restauranger, boendeanläggningar och många andra lokala företag. Att bevara och utveckla mötesplatser som Trillen stärker inte bara en enskild verksamhet, det stärker hela Åseles attraktivitet.
För Åsele Näringslivsstiftelse är företagsbesöken en viktig del av vårt uppdrag. Genom att möta företagare i deras egen verksamhet skapar vi en djupare förståelse för deras vardag, lyssnar till deras erfarenheter och fångar upp idéer och utvecklingsmöjligheter. Det är genom dialog och samverkan vi tillsammans skapar bästa möjliga förutsättningar för ett starkt och växande näringsliv.
Trillen är inte bara en festplats – den är en del av Åseles historia, ett av kommunens mest uppskattade besöksmål och en mötesplats som genom generationer har skapat gemenskap, upplevelser och stolthet.
Under vårt besök fick vi också höra om det uppskattade initiativet Barnens dag, som arrangeras redan i morgon. Med fri entré, hoppborgar, roliga aktiviteter, den populära godisregn och flera familjevänliga inslag bjuds barn och vuxna in till en härlig sommardag tillsammans. På området finns även mat, popcorn, godis och andra enklare förtäringar. Vi hoppas att många barnfamiljer tar chansen att besöka Trillen och ta del av en dag fylld av glädje, gemenskap och roliga aktiviteter.
Vi vill avslutningsvis rikta ett varmt tack till Håkan, Hanna, Teo och alla andra som med sitt engagemang fortsätter att utveckla Trillen och skapa upplevelser som betyder mycket för både Åselebor och besökare. Vi önskar er ett riktigt lyckat arrangemang!
Rima Mouneimne Näringslivschef, Jim Danielsson stationschef, Gerhard Sannsell Kommunstyrelsens ordförande
Magnus Löfvenmark
Företagsdialog och lokal service i fokus vid besök hos OKQ8 Åsele
Som en del av det löpande arbetet med företagsdialog och näringslivsutveckling genomför Åsele Näringslivsstiftelse tillsammans med kommunen kontinuerliga företagsbesök runt om i kommunen.
Syftet med besöken är att stärka dialogen med företagen, skapa ökad förståelse för deras verksamhet och lyfta frågor kopplade till behov, utveckling och framtida utmaningar.
Under veckan besökte vi OKQ8 i Åsele där vi träffade stationschef Jim Danielsson för samtal om verksamheten och den viktiga roll som stationen spelar för både invånare, företag och besökare i kommunen.
OKQ8 Åsele är idag en betydligt bredare verksamhet än en traditionell drivmedelsstation och fungerar som en viktig servicepunkt i samhället med bland annat butik, matförsäljning, postombud, hyrbilar och släputhyrning. Verksamheten sysselsätter flera medarbetare och har en viktig funktion för servicen och tillgängligheten i kommunen.
Under mötet diskuterades bland annat sommarens ökade belastning, bemanning, serviceutveckling och de förändringar som drivmedelsbranschen står inför. Samtidigt lyftes vikten av att kunna fortsätta utveckla service och handel även på mindre orter.
OKQ8 Åsele är också en verksamhet med stark lokal förankring och ett tydligt engagemang för bygden, där satsningar på lokalproducerade produkter och serviceutveckling är en del av arbetet framåt.
Företagsbesöken är en viktig del i arbetet med att stärka samarbetet mellan näringsliv, Åsele Näringslivsstiftelse och kommunen samt skapa bättre förståelse för företagens vardag och förutsättningar.
Vi vill rikta ett stort tack till Jim Danielsson för ett givande och uppskattat besök.
När vi kliver in i salongen möts vi av ett lugn. Den där välbekanta doften av frisörsalong blandas med nybryggt kaffe, och stämningen är avslappnad och varm. Milous hund kommer nyfiket fram och hälsar – lite som salongens egen maskot. Här är hundsällskap inget som stör, snarare bidrar det till känslan av att det här är en plats där man får landa.
Milou Westendorp har en lång bakgrund som frisör, bland annat från en stor salong i Nederländerna. Där var tempot högt och arbetet strikt styrt av tider och effektivitet.
– Det kändes mer som produktion än möte, berättar Milou. Det var inte riktigt så jag ville arbeta.
Efter semestrar i Sverige och Åsele växte tanken fram om ett annat liv. Lugnet, närheten till naturen och kontrasten mot storstadens tempo lockade, och för flera år sedan flyttade Milou hit. När det visade sig svårt att hitta arbete som frisör blev steget till att starta egen salong naturligt.
Att bygga upp en kundkrets tog sin tid, men blev också ett sätt att lära känna människorna i Åsele.
– Att driva eget har gett mig möjligheten att forma hur jag möter kunder. Här ska man kunna känna sig trygg – både om man vill prata och om man bara vill sitta tyst en stund.
Som frisör vill Milou skapa värde genom ett personligt bemötande, men också genom att hålla sig uppdaterad inom yrket. Det kräver ibland prioritering, men det är en självklar del av att ta hantverket på allvar.
Trots att det finns flera frisörsalonger i Åsele beskriver Milou klimatet i branschen som stöttande.
– Vi är såklart konkurrenter på ett sätt, men vi hjälper också varandra. Om jag inte har möjlighet att ta emot en kund, eller om någon söker något som ligger mer i en kollegas specialitet, då hänvisar jag gärna vidare. Det viktigaste är att kunden får det den behöver.
Milou trivs i Åsele. Här finns det som behövs i vardagen – och framför allt ett lugn som passar både henne och sättet hon vill arbeta på.
Marcussons GT – snabbfotat med familjen i ryggen
Kylan biter direkt när vi kliver ur bilen. Det är närmare trettio minusgrader och andedräkten hänger kvar i luften. Leif (Laffa) Marcusson står utanför verkstaden på Norrstrand och hälsar välkommen.
– Jag tänkte att vi håller oss ute och tittar på maskinerna, säger han lugnt.
En kort tystnad uppstår. Kylan hinner snabbt krypa innanför jackorna innan han brister ut i ett humoristiskt skratt och öppnar porten.
Väl inne i värmen tar vi oss upp till fikarummet där en tydlig “skogräns” är markerad på golvet.
-Den är till för äldre herrar i familjen som av gammal hävd varken tänker ta av sig skorna eller städa, påpekar Laffa med glimten i ögat.
Familjeföretaget Marcussons Grävteknik AB, eller MarcussonsGT som det kallas, startades upp 2009 och drivs av Laffa. Den yngre sonen är anställd under hela grävsäsongen. Den äldre sonen, dottern samt Laffas pappa rycker in vid behov och frun sköter papperna. Under högsäsongen hyrs även extrapersonal in.
Med fyra grävmaskiner för olika uppdrag vill man vara breda. Ett mer nischat arbete är klippning av väggrenar längs skogsbilvägar, där ett särskilt aggregat monteras på maskinen.
De flesta kunder är större aktörer.
– Vår styrka är snabbheten, säger Laffa. Vi har egen lastbil och kan själva transportera rätt maskin till rätt jobb utan att vara beroende av andra.
Flexibiliteten är avgörande, särskilt när mindre bolag ska navigera i en bransch där regelverken blir fler och de stora drakarna sätter tempot.
Det finns också en kreativ sida i yrket. Att planera hur marken ska formas och arbeta metodiskt mot målet är något han uppskattar. Friheten i att styra sin arbetsdag och lösa uppgifter på sitt sätt märks tydligt.
Inför framtiden är förhoppningen att företaget lever vidare inom familjen.
– Det vore fint om det fick fortsätta, säger han. Men det är många år kvar innan jag trappar ner.
Det märks att han menar det. Här finns en stolthet i yrket – och en tydlig glädje i att få göra jobbet på sitt sätt.
När vi lämnar verkstaden ligger maskinerna stilla i vinterkylan. Men känslan är allt annat än vilande: här finns driv, humor och en verksamhet som gärna får leva vidare i nästa generation.