Kontaktuppgifter

Här finns adresser och telefonnummer om du behöver kontakta kommunen.

Post, e-post eller fax som kommer till kommunen blir en allmän handling som registreras och sparas i vårt diarium.

Post till kommunen kan du posta i brevlådan till höger om entrén på Vasagatan 5.

Postadress: Besöksadress:
Åsele Kommun
919 85 Åsele
Kommunhuset
Vasagatan 5

 

Faktureringsadress  
Åsele Kommun
Fakturamottagningen
919 85 Åsele
Obs! På fakturan ska det alltid anges en referenskod, den får du av beställaren.

 

Telefon och fax  
Telefonnummer växeln 0941-140 00
Fax 0941-140 01

 

E-postadresser  
Åsele Kommun kommun@asele.se
Anställda på Åsele Kommun fornamn.efternamn@asele.se
Administrativa enheten administrativa@asele.se
Barn och utbildning bou@asele.se
Fritid och turism  turismfritid@asele.se
Miljö och bygg miljobygg@asele.se
Sociala sociala@asele.se
Tekniska tekniska@asele.se
Boende, Åselehus stiftelsen.aselehus@asele.se
Kultur asa.persson@asele.se
Näringsliv calle.birgersson@asele.se
Turistbyrån turistinfo@asele.se
Åsele Marknad info@aselemarknad.se

 

Kommunalråd/ kommunstyrelsens ordförande Kommunalråd
Andreas From 
(Socialdemokraterna)
Tel: 0941-140 08
Mobil: 073 - 077 25 80
E-post: andreas.from@asele.se
Gunnel Jonsson 
(Socialdemokraterna)
Mobil: 073-078 53 03
E-post: gunnel.jonsson@asele.se
Kommunchef
Nils-Petter Grenholm
Tel: 0941-140 41
Mobil: 072 - 246 01 40
E-post: nils-petter.grenholm@asele.se